स्थापना भएको २१ वर्षपछि बहुपक्षीय प्राविधिक तथा आर्थिक सहयोगका लागि बंगालको खाडीको प्रयास (बिम्स्टेक)ले आफ्नो बडापत्र तयार गर्ने भएको छ।

भदौ १४–१५ गते काठमाडौँमा आयोजना हुने चौथो शिखर सम्मेलनको अवसरमा बडापत्र बनाउने भएको हो। शनिबार बसेको सदस्य राष्ट्रहरूको उच्च अधिकारीहरुको बैठकले बडापत्र बनाउने विषयमा सहमति गरेको हो।

योसँगै स्थापनाको २१ वर्षपछि बिमस्टेकले औपचारिक रूपमा दूरदृष्टीसहितको बडापत्र तयार हुने भएको हो। शनिबारको बैठकले काठमाडौँ घोषणापत्रको विषयमा समेत सहमति जुटाएको परराष्ट्र मन्त्रालयका सचिव शंकरदास बैरागीले जानकारी दिए।

चौथो शिखर सम्मेलनको तयारीसँगै घोषणापत्रको अन्तर्वस्तु तथा त्यसको खाकालाई अन्तिम रूप दिइएको उनले बताए।

विम्स्टेकलाई प्रभावकारी र क्षेत्रीय विकासको अवधारणालाई प्राथमिकतामा राख्ने विषयमा सदस्य राष्ट्रका अधिकारीहरूले धारणा राखेको बैरागीले जानकारी दिए।

बैठकमा नेपालले भूपरिवेष्ठित राष्ट्रको कनेक्टिभिटीका मुद्दालाई उठान गरेको थियो। विद्युतीय प्रसारण लाइन विस्तार, सडक सञ्जाल लगायतका विषयमा समेत सदस्य राष्ट्रका पदाधिकारीबीच छलफल भएको बैरागीले जानकारी दिए।

बैठकमा व्यापार, लगानी, उद्योग, प्रविधि, मानव संसाधन, पर्यटन, कृषि, पूर्वाधार र यातायातजस्ता क्षेत्रमा सहायता परियोजना कार्यान्वयनका विषयमा छलफल भएको थियो। बिम्स्टेकले पहिचान गरेका व्यापार, लगानी, यातायात तथा सञ्चार, ऊर्जा, पर्यटन, कृषि, प्रतिआतंकवाद, गरिबी निवारण, जनस्वास्थ्य, वातावरण तथा प्राकृतिक विपत्ति र जलवायु परिवर्तनजस्ता १४ क्षेत्रमा हालसम्म भएका प्रगतिहरूको समीक्षा भएको बैरागीले जानकारी दिए।

बैठकमा विम्स्टेकको आम्दानी तथा खर्च, सचिवालयको प्रभावकारी सञ्चालन लगायतका विषयमा समेत छलफल भएको थियो। यस्तै बैठकमा नेपाल–भारत प्रबुद्ध समूह जस्तै प्रबुद्ध समूह इपीजी गठन र यसका क्षेत्राधिकारका विषयमा समेत छलफल गरिएको उनले बताए।

दक्षिण तथा दक्षिण पूर्वी एसियाली मुलुकको उपक्षेत्रीय संगठन बिम्स्टेकको म्यानमारमा सम्पन्न तेस्रो शिखर सम्मेलनले नेपाललाई अध्यक्षको रूपमा चयन गर्दै चौथो सम्मेलन आयोजनाको जिम्मा दिएको थियो।

सम्मेलनमा सहभागी हुन बिमस्टेकका सदस्य मुलुकका राष्ट्र वा सरकार प्रमुख, परराष्ट्रमन्त्री र सचिव प्रतिनिधिहरू नेपाल आउँदै छन्। सात सदस्य रहेको विम्स्टेकको सम्मेलनमा सहभागी हुन भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी, बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री शेख हसिना, भुटानका प्रधानमन्त्री छिरिङ तोब्गे, म्यानमारकी राज्य परिषद्की प्रमुख आङसाङ सूची, थाइल्याण्डका प्रधानमन्त्री प्रयुक्त चान–ओचा नेपाल आउँदै छन्।

सम्मेलन तयारीका लागि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको संयोजत्वमा आयोजक समिति गठन भएको छ। सम्मेलनमा भाग लिनका लागि भदौ ११ गतेदेखि विदेशी पाहुनाहरू काठमाडौँ आउन सुरु हुने बताइएको छ।

सम्मेलन पूर्व भदौ १२ गते उच्च अधिकारी स्तरीय बैठक तथा १३ गते परराष्ट्रमन्त्री स्तरीय बैठक बस्ने छ। परराष्ट्रमन्त्री स्तरीय बैठकले सम्मेलनका एजेण्डाहरुलाई अन्तिम रुप दिने छ।

 

(पहिलोपोष्टबाट साभार)

प्रतिकृया

प्रतिकृया