काठमाडौँ । संघीय संरचनाको सीमाङ्कनको विषयलाई लिएर नेपालका विभिन्न स्थानमा भड्किएको हिंसाप्रति संयुक्त राष्ट्र संघले चासो व्यक्त गरेको छ । संयुक्त राष्ट्र संघका महासचिव वान की–मुनले सबै प्रकारका हिंसा त्यागेर संवादको बाटो अपनाउन नेपालका सम्बद्ध पक्षलाई अपील गरेका छन् ।

नेपालको वर्तमान स्थितीप्रति चासो राख्दै महासचिव वानले सबै प्रकारका हिंसा तथा बल प्रयोगलाई त्याग्न सबै पक्षलाई आग्रह गर्नुभएको वानका प्रवक्ता स्टेफान डुजारिकले जारी प्रेस विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

नेपालस्थित राष्ट्रसंघको सूचना केन्द्रले वानले हालै नेपालमा भएका हिंसा र व्यक्तिको जीवनक्षतिका दुःखद घटनाप्रति दुःख पनि व्यक्त गरेको जनाएको छ । राष्ट्र संघले नेपालले नेतृत्व गरेको शान्ति प्रक्रियामा महत्वपूर्ण सहयोग गरेको थियो  । संघले नेपालको संविधान निर्माण एक कोसेढुङ्गाको रुपमा रहेको र महासचिव वानले नेपालका नेताहरुले पुनः आपसी सहमतिको भावनाअनुसार काम गर्ने विश्वास व्यक्त गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

राष्ट्रसंघको नेपालस्थित कार्यालय नेपाली नेतासँग नियमित सम्पर्कमा रहेको र यो ऐतिहासिक अवसर र बृहत् समर्थन नगुमाउन उहाँहरुलाई अनुरोध गरेको जनाउँदै राष्ट्रसंघका राजनीतिक मामला हेर्ने उपमहासचिव जेफ्री फेल्टम्यान पनि नेपाली नेताहरुसँग प्रत्यक्ष सम्पर्कमा रहेका र उनले पनि सोही सन्देश दिएको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

प्रतिकृया

प्रतिकृया